Taslidere İlkogretim Okulu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Taslidere İlkogretim Okulu

Taşlıdere İlköğretim Okulu

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Uyandırma Teknikleri

YazarMesaj
vlknzkrds

vlknzkrds

Uyandırma Teknikleri Empty
MesajKonu: Uyandırma Teknikleri   Uyandırma Teknikleri Icon_minipostedSalı Ekim 23, 2007 12:51 pm

1)Dürtme ile uyandırma:Uyandıracak şahıs uyuyan kişinin omuzundan tutarak sarsar ve “hadi kalk”,” memet oğlum kalksana lan!”,”oğlum hadi kalk okula geç kalacaksın” gibisinden sözlerle uyuyan kişiyi kaldırmaya çalışır.Çok sık kullanılan bir yöntem olmasına rağmen bazen pek etkili olamayabilir.

2)Sesle(bağırarak) uyandırma:Uyandıracak kişi uyandıralacak kişiye 2-3 metre mesafeden”kalksana ulan”,”ulan kime söylüyorum kalk hadi” gibi ağır ifadeler ya da “evren kalk bugün Cuma” gibi ifadeler kullanır.Kullanılma sırasıne göre yeri 2. veya 3. sırada olabilir.Bu yöntem kullanım sıklığı bakımından orta seviyededir.Bu yöntemi pek kullanmamalıyız.

3)Yorgan çekerek uyandırma:Bu yöntem dürtme yöntemi kullanıldıktan sonra uyuyan güzel hala uyanmıyorsa yorganı baştan aşağı çekilir.Çok etkili bir yöntemdir fakat bazen çok kötü sonuçlar doğurabilir.Bu yöntemi kullanacak kişi uyuyanın mizacını bilmek zorundadır.

4)Su ile uyandırma:Yöntemler arasında en etkili fakat en az kullanılanıdır.Etki gücü suyun miktarına göre değişir fakat bazen bir damla soğuk su bile uyuyan kişiyi yatağından çıkartmaya yeter.Tabi bu yöntemi kullanacak kişi başına gelebilecekleri de düşünmelidir.

5)Buz ile uyandırma:Su ile uyandırmaya benzer fakat kullanılan materyal buzdur.Buz ense veya yanaklara sürülür.Uyuyan kişinin buna uzun süre dayanması mümkün değildir.Fakat bu da su ile uyandırmada olduğu gibi kötü sonuçlar doğurabilir.

6)Öpmeyle uyandırma:Genelde eşler arasında,anne-oğul arasında,abi-kız kardeş veya abla-küçük kardeşler arasında kullanılır.”Uyandıracak kişi hadi canım kalk”,”bitanem bak sabah oldu kahvaltı yapacaz” gibi nazik ifadeler kullanılır. Pek etkili olduğu söylenemez.Ama yine de uygulanması önerilen bir yöntemdir.

7)Romantizmle uyandırma:Sadece eşler arasında kullanılan yöntemdir .Uyandıracak kişi uyuyan kişiyi önce”bebeğim hadi kalk” gibi bir ifadeyle uyandırmaya çalışır.Kişi uyansa bile naz yapar ve uyuyor rolü yapar.Ondan sonra saç okşamalar,gıdıklamalar başlar.Tabi sözlerle de devam edilir.Kişi yine uyanmaz veya uyuyor rolü yaparsa dudağa ufak bir öpücük kondurulur.Muhtemelen rol devam eder.

CoolDiğer yöntemler:Akla gelebilecek diğer uyandırma şekillerinin tümünü kapsar.Çok az kullanılırlar.Uyuyan kişinin üzerine hayvan atma,tekme tokat vurma v.b. yöntemler kullanılır.Bu yöntemlerin sonu kanlı bitebileceği için tarafımızca önerilmemektedir…

Uyandırma Teknikleri
1 sayfadaki 1 sayfası